Nyheder

Du er her: Forsiden > Nyheder > Arkiv > ”Et sted med en god værkstedshumor ønskes!”
Udskriv siden

16-2-10

”Et sted med en god værkstedshumor ønskes!”

- Jeg glæder mig til praktikplads-cafeen i eftermiddag og håber selvfølgelig, at der tropper nogle mestre op, der har lyst til at tage os.

Af Tina Friis Hansen

Jeg kunne rigtig godt tænke mig at blive oldtidssmed - for eksempel i Middelaldercentret i Nykøbing Falster. Men det er nok ikke lige sådan et sted, de søger en lærling, mener Mads Pedersen.
Han fortæller, at han ikke har noget problem med at skulle køre længere væk end Næstved for at få en praktikplads. At det gerne må være et sted med "en god værkstedshumor", og på spørgsmålet om, hvad det helt præcist er, svarer Mads:
- Sort humor! Men der skal også være lidt disciplin, det har jeg det bedst med, siger Mads, der tidligere har sejlet på de syv verdenshave.
- Men jeg gider ikke sejle mere. Det er fedt at være på land, så derfor skal jeg bare have mig en praktikplads nu, så jeg kan komme ud og tjene nogle penge.

EUC Sjælland afholder Praktikplads-cafe hver torsdag eftermiddag

Mestre og lærlinge kan "date" hinanden over skoldhed kaffe i EUC Sjællands Praktikplads-cafeer hver torsdag eftermiddag i hhv. Køge og Næstved.
Ind til sommerferien kan du troppe op i cafeen kl. 13.30-15.30 på følgende adresser, hvor der altid er lærlinge og faglærere til stede:

Produktion og Udvikling
Boholtevej 95
4600 Køge

Produktion og Udvikling
Jagtvej 2
4700 Næstved

Sådan kan du få op til 50.000 kroner i tilskud!

Mangler din virksomhed en frisk gut som Mads? Da kontakt virksomhedskonsulent på EUC Sjælland Helge Hansen på tlf. 22 28 23 32

Læs mere om, hvordan du som mester kan få op til 50.000 kroner i tilskud, når du underskriver en aftale med en lærling.

www.eucsj.dk/euc-sjaelland/virksomhedscenter/praktikpladskontoret/praemieringsordning-til-virksomheder.aspx

 

EUC Sjælland - Jagtvej 2 - 4700 Næstved - 55 75 33 00 - eucsj@eucsj.dk