Nyheder

Du er her: Forsiden > Nyheder > Arkiv > 20-årig Næstved-pige modtager opmuntringspris
Udskriv siden

2-9-11

20-årig Næstved-pige modtager opmuntringspris

Kia Jensen er ved at uddanne sig til tandklinikassistent på EUC Sjælland, og prisen er hun stolt af.

Af Tina Friis Hansen
Foto: Birgitte Rasmussen

Forestil dig, at du en ganske almindelig dag på arbejdet bliver overrasket med champagne og en opmuntringspris. Det var lige netop det der skete for 20-årige Kia Jensen, Næstved, da hun passede sit arbejde på klinikken Hårlevtandlægerne i Hårlev. Her står hun i lære som tandklinikassistent, men vejen dertil har ikke været snorlige og uden forhindringer.
- Min mor døde desværre, da jeg var 18 år, så jeg måtte flytte for mig selv. Det betød også, at jeg ikke passede min skole så godt, siger Kia Jensen.
Det er kvindenetværket Zonta i Næstved, der har tildelt Kia deres Opmuntringspris. Med æren følger også 5.000 kroner, som Kia kan bruge til noget studierelevant.  
Formand for Zonta, Næstved, Ida Larsen, gav Kia disse ord med på vejen:
- Jeg kan forstå, at du har haft dit at kæmpe med som udeboende og med meget lidt familie - at du må klare dig selv, heldigvis med støtte fra din kærestes forældre. Dit gå-på-mod og din kampvilje vil vi gerne påskønne ved at give dig klubbens Opmuntringspris.
Tandlæge Grethe Hindsø fra klinikken siger: 
- Jeg er meget glad på Kias vegne. Det er et velfortjent klap på skulderen til en dygtig ung dame, der altid er sød og rar ved både patienter og kolleger her på klinikken.
Derpå var der klapsalver, champagne og jordbær.

Vild med at lære latinske betegnelser
Som sagt havde Kia Jensen en del personlige udfordringer at slås med. Hun var ved at uddanne sig til tømrer på EUC Sjælland, men havde en del fravær. En af vejlederne på skolen spurgte, om tandklinikassistent-uddannelsen mon ikke var noget for den snart 20-årige pige.
- Jeg er rigtig glad for uddannelsen, og hvis jeg må blære mig lidt, så fik jeg et 12-tal, da jeg afsluttede grundforløbet. Nu er jeg i lære her i klinikken, og det er jeg rigtig glad for. Jeg prøver at være mere udadvendt og tale med patienterne. Det er meget nemmere at tale med en ældre dame end en pige på 20 år, men jeg udfordrer mig selv ved at prøve at tale med "alle", siger Kia Jensen.
Hun er også begejstret for at lære de mange latinske udtryk, man skal kunne som tandklinikassistent.
- Tandkødsbetændelse hedder for eksempel "Gingivitis", og Paradentose betyder "De løse tænders sygdom", oplyser Kia Jensen.
Hun opfordrer andre unge til at søge ind på uddannelsen for ikke to dage er ens, bedyrer pigen fra Næstved.


Fakta:

  • "Zonta International" er en verdensomspændende organisation for kvinder, der har som formål at arbejde på at forbedre kvinders status og skabe netværk mellem kvinder i forskellige erhverv.
  • Næstved Zonta-klub uddeler hvert år en opmuntringspris til en ung kvinde i Næstved-området, som har vist særligt gå-på-mod og interesse for at gå i gang med en uddannelse - i år Kia Jensen fra EUC Sjælland.
  • Prisen er på 5.000 kr., som kan anvendes efter modtagerens eget ønske til et formål der ligger i tilknytning til uddannelse, f.eks. hjælp til studietur, indkøb af lærebøger eller it-udstyr.
  • Læs mere om tandklinikassistent-uddannelsen, som begynder næste gang den 24. oktober.

På billedet er det formand for Næstved Zonta-klub, Ida Larsen, der overrækker prisen samt en check på 5.000 kr. til en stolt Kia Jensen.

 

EUC Sjælland - Jagtvej 2 - 4700 Næstved - 55 75 33 00 - eucsj@eucsj.dk