Nyheder

Du er her: Forsiden > Nyheder > Arkiv > "Grøn Arkitektur" har fremtidsvisioner
Udskriv siden

1-10-09

"Grøn Arkitektur" har fremtidsvisioner

Byrummet omkring Næstved Havn blev til projekt "Grøn Arkitektur"

Fredag d. 2. oktober mellem kl. 15-17 på Jagtvej 2E åbner HTX dørene for at vise deres spændende ideer og modeller frem. Eleverne på HTX har fået stillet til opgave at planlægge et bæredygtigt byrum på Næstved Havn. De har designet nye bygninger, haver og rekreative områder, der kan ses i modelform eller på 3D tegninger.

Den fremtidsvision, som eleverne har arbejdet med, er, at Næstved Havn omdannes fra industriel havn til et venligt og mangfoldigt bykvarter i tæt relation til vandet, hvor vand og land er integreret. Havnen skal være en selvstændig del af byen - en by i byen med restauranter og kulturarrangementer. Den skal på én gang være et smukt byrum, der indbyder til at slå sig ned, og et internationalt mødested for turister, lokale og alle andre, der måtte lægge vejen forbi.

Det er op til eleverne at komme med forslag til en ny bebyggelse, renovering af en eksisterende bygning, skabelse af byrum eller helhedsløsninger for hele havnen.

På HTX har vi i løbet af efteråret arbejdet med projektet: "Grøn Arkitektur" for at få ideer og viden, som på mange forskellige måder har inspireret eleverne til at designe innovative byrum. Men det er ikke kun gennem undervisning og læsning, at de har fået inspiration.

På en ganske almindelig onsdag tog hele Næstved HTX til Louisiana for at se udstillingen "Grøn Arkitektur", hvor vi blandt andet fik en introduktion til klimabyggeri, genbrugsmateriale, trafik og alternative energiformer. Og de mange ideer og visioner gjorde bestemt indtryk på eleverne, og mange af dem har arbejdet med klimavenlige eller CO2-nedsættende tiltag.

DSC00001.JPG

P9030587.JPG

P9030606.JPG

P9030590.JPG

DSC00003.JPG

P9030607.JPG

P9030588.JPG

P9030597.JPG

EUC Sjælland - Jagtvej 2 - 4700 Næstved - 55 75 33 00 - eucsj@eucsj.dk