Du er her: Forsiden > Teknisk Gymnasium - HTX > HTX Køge > It på HTX Køge
Udskriv siden

It på HTX Køge

It er en naturlig del af hverdagen - også på HTX Køge.

Vi har trådløst netværk. Og en stor del af undervisningen er it-baseret. Alle fag er tilknyttet læringsportalen It´s Learning. Alle elever har adgang til egne elektroniske mapper på skolens netværk.

Den første prøve på htx efter grundforløbet foregår vha en elektronisk prøvemappe, desuden kan flere og flere eksamener aflægges med pc.

Du har også mulighed for at vælge it-fag som Kommunikation/it, Informationsteknologi og Programmering.

Det er en forudsætning for at følge undervisningen på HTX Køge, at du har en bærbar computer, en pc. Følgende krav til pc´en bør opfyldes:

Min/anbefalet
Operativsystem Windows XP Windows 7 (gerne 64-bit) men Windows XP er stadig fint
Processor Intel Celeron Dobbeltkerne processor som f.eks.Pentium Core 2 Duo eller endnu bedre Intel Core i3 AMD Athlon X2 eller Phenom II eller Turion II
Hukommelse 1 GB RAM 2 GB RAM
Harddisk 40 GB 160 GB
Optisk drev DVD-læser DVD-brænder
Skærm 15" LCD 15" LCD
Grafikkort 128 MB grafikhukommelse 512 MB grafikhukommelse
Lyd Indbyggede stereohøjttalere Indbyggede stereohøjttalere
Kommunikation Trådløs netværk (802.11 b/g LAN) Trådløs netværk (802.11 b/g LAN)
Porte 15-pin RGB-monitor ud 1 ledig USB 2.0 15-pin RGB-monitor ud 1 ledig USB 2.0
Batteri Skal fungere Skal fungere
Software Ikke andet end de gratis udgaver af OpenOffice og Acrobat Reader osv. Men man bør have antivirus og firewall software. Microsoft Office 2007 eller nyere

Ønsker man at anvende Apple Mac er dette også muligt. Blot skal man sikre sig, at den virker i et Windows-miljø mht. deling af dokumenter, fungerer på det trådløse netværk og kører pc-programmer.

Hvis man på 3. år ønsker teknikfaget "Byggeri og Energi A" kræves den anbefalede udgave, idet der skal anvendes tegneprogrammet AutoCAD.

EUC Sjælland - Jagtvej 2 - 4700 Næstved - 55 75 33 00 - eucsj@eucsj.dk